Asociația Bibliotecarilor din Republica Moldova organizează ceremonia
de celebrare a succeselor obținute în cadrul proiectelor implementate în 16
biblioteci din Republica Moldova, parte a proiectului național „Împreună pentru
comunitate!”
Data: 15 martie
2018
Locație:
Biblioteca Municipală „B.P. Hasdeu”, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt nr.148, Chișinău
Moderator: dr. Lidia
Kulikovski
AGENDA
|
|
9:30 – 10:00
|
Înregistrarea
participanților
O cafea de bun venit
|
10:00 – 10:30
|
Proiectul „Împreună pentru comunitate”: succese și provocări
- Reprezentanții programului Novateca
- Lidia Kulikovski, dr. specialist în inovații IREX
- Mariana Harjevschi, Președinte ABRM, director general al Bibliotecii
Municipale „B.P. Hasdeu”
- Elena Pintilei, director al Bibliotecii Naționale a Republicii
Moldova
- Gabriela Bulduma, Director Executiv ABRM
|
Maratonul
discursurilor ignite: 16
revelații de Primăvară
|
|
10:30 – 10:35
|
Modernizarea serviciului „Българско огнище” la Biblioteca „Hristo Botev”
Angela Olărescu, director, Biblioteca „Hristo Botev”, Chișinău
|
10:35 – 10:40
|
Părinții se antrenează copiii se distrează
Nadejda Mihai, director, Biblioteca Publică Raională „Dimitrie
Cantemir” Ungheni
|
10:40 – 10:45
|
«Библиотечный квест»
Ludmila Barbă, director Biblioteca „Lesea Ukrainka” , Chișinău
|
10:45 – 10:50
|
Cu bebe la bibliotecă
Valentina Plămădeală, directo, Biblioteca Publică Orășenească „Petre
Ștefănucă”, Ialoveni
|
10:50 – 10:55
|
Copii motivați și activi
Stela Moraru, șef secție Biblioteca „Ițic Mangher”, Chișinău
|
Pauză muzicală și de cafea cu Constanța
Sinița și Stelian Curcă
Elevi ai Școlii de Arte „Valeriu Poleacov”
|
|
11:00 – 11:05
|
Cinemateca virtuală
Galina Davîdic, director, Biblioteca Raională „Mihai Eminescu”, Rezina
|
11:05 – 11:10
|
«Озеленение и благоустройство родного края»
Elena Taucci, director, Biblioteca Publică s. Stoianovca, raionul
Cantemir
|
11:10 – 11:15
|
«Эрудит Клуб Тараклия»
Интеллектуальный клуб для Молодежи
Nadejda Tanova, director, Biblioteca Publică Raională Taraclia
|
11:15 – 11:20
|
Laborator digital
Ana Marin, Biblioteca pentru Copii „Grigore Vieru”, Cahul
|
11:20 – 11:25
|
Diskover the USA throug English
Viorica Șapavalov, director, Biblioteca Publică Orășenească „Tamara
Isac”, Criuleni
|
Pauză muzicală și de cafea cu Constanța
Sinița și Stelian Curcă
Elevi ai Școlii de Arte „Valeriu Poleacov”
|
|
11:30 – 11:35
|
«Поверь в себя»
Alexandra Musienco, director, Biblioteca comunei Bogdănești, raionul Briceni
|
11:35 – 11:40
|
Studiem engleza
Valentina Nașco, director, Biblioteca Publică Raională „Valeriu Matei”, Leova
|
11:40 – 11:45
|
Engleza și Scratch
Zinaida Pînzari, Biblioteca Publică Orășenească Ștefan Vodă
|
11:45 – 11:50
|
Pentru o societate fără violență
Nadejda Pădure, director, Biblioteca Publică Raională „Mihail Sadoveanu”, Strășeni
|
11:50 – 11:55
|
Biblioofertă: Frumusețe, Sănătate, Inteligență la pachet
Natalia Taran, Biblioteca Publică Raională „Vasile Alecsandri”, Telenești
|
11:55 – 12:00
|
Laboratorul pentru un stil de viață sănătos
Galina Agafița, director Biblioteca Publică Raională „Grigore Vieru”
Călărași
|
Pauză muzicală cu Constanța Sinița și Stelian Curcă
Elevi ai Școlii de Arte „Valeriu Poleacov”
|
|
12:05 – 12:35
|
Impresii despre noul curs online ABRM: Designul și managementul de
proiect în contextul gândirii proiective
- Diana Lupușor, Biblioteca Națională a Republicii Moldova, Chișinău
- Lilia Gamarța, Biblioteca „Ștefan cel Mare”, Chișinău
- Stepanida Țugui, Biblioteca Publică Raională „Alexandru Donici”, Orhei
- Antonina Strelciuc, Biblioteca Publică Raională Edineț
- Rodica Gangura, Biblioteca Națională pentru Copii „Ion Creangă”,
Chișinău
- Natalia Lascov, Biblioteca Publică Raională „Vasile Alecsandri”
Telenești
|
12:35 -12:50
|
Înmânarea certificatelor de participare
|